9.2 / 10
1 4

Kara Şövalye – The Dark Knight, Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı, Batman serisinin ikinci filmidir ve 2008 yılında gösterime girdi. Batman karakterinin Joker ile olan epik mücadelesini ve Gotham Şehri’nde adaleti sağlama çabasını konu alıyor.

Filmin senaryosu, Batman karakterinin yaratıcısı Bob Kane’den esinlenmiş olup, Christopher Nolan ve kardeşi Jonathan Nolan tarafından kaleme alınmıştır. Jonathan Nolan, Prestij (The Prestige), Yıldızlararası (Interstellar) ve Akıl Defteri (Memento) gibi başarılı filmlerin senaryosuyla tanınıyor.

Joker karakterini canlandıran Heath Ledger’in muazzam performansı ve bu rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandı. Ayrıca film, En İyi Ses dalında da Oscar kazanmış ve toplamda 6 kez Oscar’a aday gösterilmiştir.

Filmdeki olaylar, Joker’in banka soygunu sahnesiyle başlar. Joker ve çetesi, yüzlerinde palyaço maskeleri ile bankayı soymaya kalkışırken, Joker’in planı gereği çete üyeleri birbirini öldürmeye başlar. Soygunun sonunda sadece Joker sağ kalır ve büyük bir ganimetle olay yerinden uzaklaşır.

Bu sırada Batman, Bölge Savcısı Harvey Dent ve Komiser James Gordon ile işbirliği yaparak Gotham Şehri’ni suçlulardan temizlemeye çalışmaktadır. Ancak Gotham’ın mafya babaları, paralarını güvende tutmak için Çinli iş adamı Lau’ya emanet ederler. Batman, Lau’yu Çin’den kaçırarak Gotham’a getirir ve böylece suçluları yargı önüne çıkartmak için gerekli kanıta kavuşurlar.

Joker, bu durumdan rahatsız olur ve Batman’i ortadan kaldırmak için mafya babaları ile anlaşır. Joker, Batman’in kimliğini açıklaması için tehditler savurarak şehirde kaos yaratmaya başlar. Bruce Wayne, Joker’i tuzağa düşürmek için büyük bir parti düzenler, ancak Joker bu partiyi basarak daha fazla kargaşa yaratır.

Film, Batman’in adaleti sağlama çabasını, Joker’in kaos yaratma arzusunu ve bu iki karakter arasındaki mücadeleyi etkileyici bir şekilde beyaz perdeye taşıyor. Kara Şövalye, hem eleştirmenlerden hem de seyircilerden büyük beğeni topladı ve Batman serisinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

2008 yapımı Bilim Kurgu, Aksiyon türündeki Kara Şövalye – The Dark Knight filmi, Türkçe dublaj veya Türkçe altyazılı seçeneğiyle Full HD 1080p kalitesinde Hdfilmizlesene ile donmadan 4K film izleyin.

Orjinal AdıThe Dark Knight Film Süre152 Dk. Film Dili , Film Kalite , , , Film Kategori Aksiyon, Dram, Suç, Türkçe Altyazılı Filmler, Türkçe Dublaj Filmler, Yabancı Filmler Ülke , Yıl Yönetmen Christopher Nolan Oyuncular Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Monique Gabriela Curnen, Ron Dean, Cillian Murphy, Chin Han, Nestor Carbonell
Filme Yorum Yaz