3.7 / 10
1 2

MÖ 69 yılında İskenderiye’de doğan Kleopatra, Batlamyus hanedanının son hükümdarıydı. Annesi ve babasının kimliği tam olarak bilinmemekle birlikte, annesinin Mısırlı veya Afrika kökenli olduğu düşünülmektedir. Kleopatra, dokuz dil bilen, kültürlü ve zeki bir kadındı. İskenderiye Kütüphanesi’nde eğitim gördü ve Yunan, Mısır ve Roma kültürleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi oldu.

Kleopatra, babasının ölümünden sonra Mısır tahtına çıktı. Ancak, erkek kardeşi Ptolemaios XIII ile taht kavgasına girdi. Bu kavga, Roma’nın da müdahalesine yol açtı. Kleopatra, Romalı general Julius Caesar’ı kendisine aşık ederek Roma ile bir ittifak kurdu. Bu ittifak sayesinde Mısır’ın bağımsızlığını korumayı başardı.

Caesar’ın ölümünden sonra, Kleopatra bir diğer Romalı general Marcus Antonius ile evlendi. Bu evlilik, Roma-Mısır ittifakını daha da güçlendirdi. Ancak, Antonius’un Roma İmparatoru Octavian ile olan mücadelesi, Mısır’ı büyük bir tehlikeye soktu.

MÖ 31 yılında Actium Savaşı’nda Antonius ve Kleopatra, Octavian’a yenildi. Bu yenilgi, Mısır’ın kaderini değiştirdi. Octavian, Mısır’ı Roma İmparatorluğu’na ilhak etti. Kleopatra ise, Octavian’ın eline geçmemek için intihar etti.

Kleopatra, Mısır’ın son firavunu olarak tarihe geçti. Onun hayatı ve saltanatı, aşk, entrika ve savaşın bir arada olduğu bir döneme damgasını vurdu.

Orjinal AdıQueen Cleopatra Film Süre60 Dk. Film Dili , Film Kalite Film Kategori 2023 Filmleri, Belgesel, Dram, Netflix, Yabancı Filmler Ülke Yıl Yönetmen Tina Gharavi Oyuncular Jada Pinkett Smith, Adele James, Craig Russell, John Partridge, Andira Crichlow, Kaysha Woollery, Laya Lewis, Calum Balmforth
Filme Yorum Yaz